High Frequency 0.5W DC-18G/40G RF Coaxial Terminator 50ohm 2.92mm Male Termination Load
Features:
  • High Reliable;
  • Good Mechanical Performance;
  • Wide Frequency Range from DC to 40GHz.
  • Brand:
    ROHO
  • Product Origin:
    China
  • Shipping Port:
    Shenzhen
  • Lead Time:
    7-17days
The 2.92mm Male dummy load (also known as 2.92mm Male termination or 2.92mm Male RF load) has maximum frequency up to 40GHz. This ROHO's Termination is a RF load rated to maximum 2W and has a 50ohm impedance;Signal termination often requires the installation of a terminator at the beginning and end of a wire or cable to prevent an RF signal from being reflected back from each end, causing interference, or power loss.
Specifications
ELECTRICAL DATA
Frequency DC~18GHz/40GHz
Connector 2.92mm Male
VSWR ≤1.2
Power 0.5W
Impedance 50Ω
Temperature Range -55℃~+125℃
MATERIAL DATA
Connector body Stainless Steel,Passivate
Insulator  PTFE
Inner Conductor  Phosphor Bronze ,Plating Au
Applications
  • Measurement systems
  • Multi-port microwave device
  • Directional couplers
  • Isolators
Leave A Message
If you have questions or suggestions,please leave us a message,we will reply you as soon as we can!
Categories
Related Products
1W 2.92mm Male Termination dummy load
1W 50ohm DC-40GHz RF Terminator 2.92mm Male Termination Dummy Load
Features: High Reliable; Good Mechanical Performance; Wide Frequency Range from DC to 40GHz.
0.5W 2.92mm Male Termination dummy load
0.5W 2.92mm Female DC-40GHz RF load 50ohm RF Coaxial Termination Dummy load
433MHz Diameter5 Coil Helix Spring Antenna
Lora 433MHz 315MHz Diameter5 Custom Length Coil Helix Spring Antenna for Wireless Moudules
868MHz 3dBi Fiberglass Lorawan Antenna
868MHz 3dBi Fiberglass Lorawan Antenna with Magnetic Base 3Meter Extension Cable for Repeater